Baterie kuchenne – jak dobrać odpowiednią

bateria kuchenna

Podobnie, jak zlew, bateria kuchenna jest używana przynajmniej kilkanaście razy w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że wymagamy od niej wytrzymałości na lata. Mamy także świadomość tego, że jej odpowiedni wybór jest w stanie zapewnić kuchni jeszcze piękniejszy wygląd, coraz rzadziej wybieramy ją więc w przypadkowy sposób. Jeśli doda się do tego dodatkowe funkcjonalności typowe dla rozwiązań dostępnych aktualnie w sprzedaży, trudno będzie polemizować z tym, że wybierając tego rodzaju rozwiązanie nie warto się spieszyć.

Konfiguracja baterii kuchennej bez tajemnic

Analizując baterie kuchenne dostępne w danym momencie w sprzedaży nie można nie zauważyć tego, że wiele uwagi poświęca się kwestią związanym z ich konfiguracją. To właśnie ten termin skrywa w sobie dane dotyczące liczby uchwytów, stylu montażu, a także struktury dziobka (modele tradycyjne coraz częściej przegrywają przecież rywalizację z tymi, w których dziobek jest wysuwany i opuszczany). Decydując się na konkretny kran dobrze jest też wiedzieć, czy odpowiada nam konfiguracja dwuręczna, czy pojedyncza. Kwestie związane z konfiguracją baterii kuchennych mają wpływ na komfort jej użytkowania. Nie da się jednak ukryć, że oddziałują także na samo postrzeganie konkretnego rozwiązania jako mniej lub bardziej atrakcyjnego wizualnie.

W tym momencie wypada podkreślić też znaczenie dodatkowych opcji dostępnych w bateriach łazienkowych, w istotny sposób ułatwiające nam życie. Dziś w sprzedaży dostępne są przecież zarówno baterie z dozownikami z filtrowaną wodą, jak i z rozpylaczami bocznymi. I choć można usłyszeć, że tego rodzaju ułatwienia nie są obowiązkowe, trudno nie zgodzić się z tym, że ich obecność ułatwia wiele wykonywanych w kuchni prac.

Styl baterii kuchennej i jego znaczenie

Gdy mówimy o stylu, w jakim utrzymane są baterie kuchenne dostępne obecnie w sprzedaży, mamy na myśli szerszy kontekst znaczeniowy tego słowa. Styl nie odnosi się zatem wyłącznie do wyglądu zewnętrznego baterii, ale również do jej funkcjonalności. I choć kwestie związane z jej konfiguracją nie powinny być ignorowane, w większości przypadków to styl przesądza o tym, że jedne modele są kupowane częściej, inne zaś rzadziej. Mówiąc o funkcjach stylistycznych w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na konstrukcję wylewki. Nie bez znaczenia jest jednak również to, w jaki sposób została zlokalizowana dźwignia, jeśli mamy do czynienia z baterią wyposażoną w pojedynczy uchwyt, a także to, jaki jest kształt oraz rozmiar kranu baterii. Sam motyw projektu również może nam przypaść do gustu w mniejszym lub większym stopniu. W tym kontekście można mówić przede wszystkim o stylu tradycyjnym oraz współczesnym.

instalowanie baterii kuchennej

Wykończenie baterii kuchennej i jej znaczenie

Mówiąc o wykończeniu baterii kuchennej przeważnie mamy na myśli tak zwaną powłokę powierzchniową, która jest widoczna nie tylko na samej wylewce, ale również na uchwytach. Zwykle mówimy o nim w kontekście ozdobnym, wspomniana powłoka chroni jednak również baterię przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz rdzą. Możliwości nie jest mało. Największą popularnością wydaje się cieszyć chrom, często mamy jednak do czynienia także z niklem szczotkowanym, brązem, mosiądzem oraz ze stalą nierdzewną. Każdy materiał ma specyficzne dla siebie zadania, różnica cenowa nie jest więc w tym wypadku jedyną, z jaką będziemy mieć do czynienia.

Budowa kranu

Nie można zapominać o tym, że budowa kranu może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu odczuwanego, gdy chce się z niego korzystać. Ponownie piękno i styl to ważne czynniki, w oparciu o które powinien być dokonywany wybór, z całą pewnością jednak nie są to jedyne aspekty warte rozważenia. Szczególnie ważny wydaje się w tym kontekście przemyślany wybór zaworów. Najczęściej mamy do czynienia z zaworami kompresyjnymi i kulkowymi, coraz modniejsze są jednak również zawory kasetowe i ceramiczne. Budowa zaworu ma przy tym wpływ nie tylko na wizualną atrakcyjność baterii. Może przesądzać również o tym, jak dużo czasu zajmie nam naprawianie baterii przy ewentualnej awarii.

One thought on “Baterie kuchenne – jak dobrać odpowiednią

  1. Z bateriami jest jak z kobietami trzeba uważnie wybierać by na całe życie nie popełnić kolosalnego błędu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *