Parkiet z drewna ma same zalety nie tylko od strony wyjątkowego wyglądu ale również jest znacznie bardziej trwały aniżeli zwykłe panele udające parkiet z prawdziwego drewna. Naturalne drewno ma w sobie wyjątkowe cechy, które docenia każdy koneser mieszkaniowy. Aby utrzymać jego walory i wygląd należy go co jakiś czas dopieścić. W tym poradniku powiemy w jaki sposób zadbać o parkiet, a w przypadku starego – w jaki sposób go odnowić.

Czy jest potrzebna renowacja?

Do konserwacji bądź odnowienia parkietu przystępujemy po gruntownych oględzinach i ocenie – czy aby na pewno nasz parkiet potrzebuje odnowy? Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wygląd i walory estetyczne. Jeżeli już na pierwszy rzut oka widać, że przydałby się remont – nie zastanawiajmy się ani sekundy dłużej.

Jak należy przygotować parkiet?

Prace przygotowawcze rozpoczynamy od usunięcia wszelkich wykładzin, dywanów, mebli, a także innych elementów, które mogłyby przeszkadzać w trakcie renowacji. Odrestaurowanie parkietu będzie od nas wymagało wiele pracy, dlatego musisz dobrze przygotować się do tego zadania. Co będzie ci potrzebne? Szlifierka to podstawa, dobry papier ścierny o różnym stopniu ziarnistości oraz oczywiście odkurzacz, za pomocą którego usuniesz pył ze szlifowanej podłogi.

Szlifowanie i wygładzanie

Do pracy przystępujemy od podszlifowania podłogi, zwróć uwagę aby zachować kierunek słoi drewna. Czynności wykonuj delikatnymi płynnymi ruchami, tak aby nie uszkodzić parkietu. Po pracach szlifierskich przystępujemy do wygładzenia powierzchni parkietu przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Do sprawdzenia gładkości użyj dłoni, przejedź nią po parkiecie,  a z miejsca wykryjesz wszelkie nierówności, które dopieść papierem ściernym, uzyskując idealnie gładką powierzchnię.

Na finiszu

parkietTo jeszcze nie koniec pracy. Po zakończeniu wygładzania musisz jeszcze odpowiednio zabezpieczyć parkiet, aby przedłuży jego walory estetyczne jak również zwiększyć jego trwałość, wytrzymałość na zarysowania. Do zabezpieczenia możesz użyć bejcy czyli impregnatu do barwienia drewna. W ten sposób nie tylko zabezpieczysz podłogę, ale również ujednolicisz jej barwę zachowując widoczny rysunek słojów. Zanim jednak przystąpisz do bejcowania upewnij się, że kolor który wybrałeś będzie odpowiedni.

Okej, skończyłeś bejcowanie, co dalej? Czy to już koniec? Pamiętaj że drewno musi mieć warunki do „oddychania” dlatego musisz zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, co więcej, nie użytkuj intensywnie parkietu, jeżeli nałożony lakier nie został dobrze wysuszony. Czasem lepiej odczekać kilkadziesiąt dodatkowych godzin niż później pluć sobie w brodę. W zależności od warunków cieplnych warunkujących tempo suszenia, parkiet będzie gotowy po około 3-4 dniach od lakierowania. W przypadku wysokiej wilgotności powietrza warto odczekać kilkanaście dodatkowych godzin.

2 thoughts on “Jak odnowić parkiet z drewna?

  1. Uzywalam preparatu do czyszczenia parkietu po ktorym stracil on swoj stary kolor. Wie ktos jak to naprawic? Kolor ciemny braz naturalny po zastosowaniu srodka czyszczacego zrobis sie zolty.

  2. Ja do impregnacji używałam Vidaronu. Działa bardzo skutecznie -dobrze kryje i łatwo się rozprowadza. Skutecznie impregnuje i zabezpiecza. Odświeża kolor i nadaje drewnianym meblom nowe życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *