Oszczędzanie – to zawsze taki temat, który wzbudza spore zainteresowanie i wiele osób zastanawia się nad tym w jaki sposób można faktycznie skutecznie oszczędzać swoje środki. Gdy zaczyna się nowy rok wiele osób chce podjąć jakieś postanowienia, chce zacząć między innymi poprawiać swój komfort życia na polu finansów, które posiada do swojej dyspozycji. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że pojawia się również pytanie o to jak skutecznie oszczędzać w 2021? Przede wszystkim wydaje się, że będzie to kwestia pewnego doświadczenia, uporządkowania i konsekwencji. W taki sposób krok po kroku będzie można dążyć do poprawy swoich możliwości i umiejętności w zakresie oszczędzania. W pierwszej kolejności jednak trzeba uczyć się zarządzania własnymi pieniędzmi. Tylko w momencie, gdy uda się wypracować taką umiejętność będzie można oczekiwać, że oszczędzanie będzie efektywne.

Oszczędzanie – na początek analiza wydatków

Jeśli ktoś będzie chciał rozpocząć oszczędzanie powinien zwrócić uwagę na to jakie ma możliwości jeśli chodzi o ewentualne ograniczenie własnych wydatków. Wydaje się, że tym pierwszym krokiem jaki będzie trzeba podjąć jest analiza wydatków jakie ponosimy. Na tej podstawie będzie można szybko wyciągnąć jakieś wnioski od tego w jaki sposób dochodzi do pożytkowania posiadanego kapitału. Będzie można przeanalizować jakie wydatki są konieczne, natomiast jakich wydatków powinno się unikać, ponieważ tak naprawdę nie są konieczne, a wręcz przeciwnie będzie można je potraktować jako niepotrzebne. I to na tym polu faktycznie będzie można szukać ewentualnych możliwości uzyskania tego kapitału, który stanie się podstawą do oszczędzania.

W jaki sposób dzielić swoje pieniądze?

Podstawą do skutecznego oszczędzania będzie stworzenie takich rozwiązań, w ramach których będzie można stworzyć warunki do odkładania kapitału. Aby tak się stało trzeba mieć odpowiedni mechanizm, w ramach którego będzie się zarządzało zarobkami. Każdy ma określoną pulę pieniędzy, z której może korzystać i tutaj tak naprawdę na kwestie oszczędzania nie będzie miało znaczenia kto ile ma tych środków, ale to jak nimi zarządza. Oczywiście wysokość tych oszczędności może być różna, jednak to co powinno łączyć tych, którzy myślą o oszczędzanie to przede wszystkim procentowe rozdzielenie swojego budżetu na różne wydatki. W ten sposób nie będzie miało znaczenia jak duże środki się posiada, ale jak nimi się zarządza.

Jak dzielić swoje wydatki?

W tym względzie pojawia się jednak podstawowa kwestia, a więc wydatki, które będą przeznaczone na podstawowe potrzeby to kwota około 55% procent. Taka ilość naszej pensji powinna być wystarczająca do stworzenia warunków, w których będziemy mogli spokojnie przeżyć, kupić jedzenie, zapłacić rachunki, czynsz, spełnić swoje podstawowe bytowe potrzeby. Jeśli taka kwota nie będzie wystarczająca jest to pierwszy sygnał do tego, że zarządzanie budżetem jest złe i trzeba obniżyć swoje wydatki. Jeśli ponad 50% procent zarobków nie wystarcza do przeżycia to znak, że nie tylko trudno będzie oszczędzać, ale wręcz przeciwnie będzie można wpaść w długi. Jeśli taka cześć zarobków wystarcza na przeżyci to znak, że wydatki są racjonalizowane i resztę budżetu można również na inne cele przeznaczyć. I tutaj pojawia się właśnie kwestia własnych oszczędności. Zakłada się, że około 10% swoich zarobków powinno się przeznaczyć na oszczędności. Trzymanie się sztywnej kwoty nie zawsze będzie miało sens, szczególnie jeśli ktoś ma taką pracę, w której wysokość zarobków jest zmienna. Ustalając kwotę w postaci procentu od zarobków można liczyć na to, że zarządzanie posiadanym kapitałem nie będzie stanowiło problemu, bo nie będzie się próbowało na siłę odłożyć konkretnej kwoty, tylko będzie to zawsze procent od tego ile w danym miesiącu udało się zarobić.

Oszczędzanie to konsekwencja

Trzeba podkreślić, że umiejętność oszczędzania musi być związana przede wszystkim z konsekwentnym działaniem tych osób, które chcą odkładać pieniądze. Na początku warto więc zastanowić się nad tym jakie wydatki można ograniczać, by potem systematycznie odkładać jakąś kwotę na poczet oszczędności. Skuteczne oszczędzanie staje się dla nas formą zabezpieczenia, dzięki której utrzymujemy kapitał, który może się okazać przydatny w sytuacjach kryzysowych. Dlatego taką kwestię warto mieć na uwadze i decydować się na te rozwiązania, w ramach których będziemy mogli faktycznie uzyskać pewne oszczędności. Posiadanie oszczędności to oczywiście pewna finansowa stabilność i bezpieczeństwo wiec faktycznie warto mieć to na uwadze. Skoro mamy nowy rok to będzie to na pewno ten odpowiedni moment, w którym można się zmotywować i zacząć myśleć o oszczędzaniu. Sprawa może nie będzie łatwa, ale jeśli będzie się konsekwentnym to jest faktycznie szansa na to, że pewien poziom finansowej stabilności uda się wypracować i nie koniecznie potrzebne będą do tego ogromne zarobki. Warto o tym pamiętać, bo oszczędzać może każdy nawet przy niezbyt wysokiej pensji. Oczywiście stosownie do tego również poziom oszczędności będzie mniejszy, ale chodzi o sam fakt.

gość trzyma fajną drukarkę

Alternatywy w oszczędzaniu

Decydując się na wdrożenie strategii oszczędnościowej bardzo często idziemy na kompromisy, między jakością a ceną. Nie zawsze tak musi być, najlepszym przykładem są tutaj zamienniki do drukarek, które można kupić nawet o 2/3 taniej, oczywiście w porównaniu do oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Czy zamienniki to dobra inwestycja? Można udzielić odpowiedzi – to zależy, a decydujący werdykt ma tutaj kwestia, czy zamiennik jest markowy, czy to tani materiał eksploatacyjny z niewiadomego pochodzenia. Tanie zamienniki faktycznie mogą wyrządzić szkodę drukarce, musimy na nie bardzo uważać. Koszty naprawy urządzenia przy uszkodzeniu głowicy drukującej mogą być nieopłacalne. Co innego, gdy mamy do czynienia z zamiennikami markowymi, takie właśnie zamienniki do drukarek są sprzedawane w sklepie www.artjet.pl. Markowe zamienniki do drukarek cechuje jakość i niezawodność, wszystkie są produkowane w oparciu o bardzo rygorystyczne normy ISO, co praktycznie eliminuje z rynku niskiej jakości zamienniki. Użytkownicy inwestując w dobrej jakości materiały eksploatacyjne mogą być pewni, że otrzymują to co najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close