Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu?

pokoik

Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu to zmora wielu właścicieli domów i bloków w starym budownictwie. Jako, że zapach decyduje o komforcie użytkowania i też może być przyczyną złego samopoczucia domowników, nie należy problemu lekceważyć, tylko przejść od razu do działania. Zapewne zapytasz teraz jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Już spieszę z odpowiedzią!

Powstawanie nieprzyjemnego zapachu – uwarunkowania

Domy z kamienia, usytuowanie na podmokłym terenie, nieoptymalne zaprojektowanie wentylacji, czy też czynniki związane z atrybutami bakteryjnymi lub pleśniowymi mogą powodować nieprzyjemny zapach w domu. Nie bez powodu starsi ludzie nie dali się budować na terenach podmokłych – doskonale wiedzieli czym to grozi i nie chodzi wyłącznie o istnienie tzw. żył wodnych czy też podatności pękania ścian wynikającej z „osiadania” budynku, ale również zwiększone ryzyko pojawiania się na ścianach różnego typu zacieków, ale również i nieprzyjemnego zapachu, który może być generowany przez bakterie lub rozwijające się grzyby.

Podobna kwestia jest z konstrukcją budynku, wiemy że domy z kamienia są bardziej wilgotne ale to prawdziwy problem leży w sposobie konstrukcji budynku, a konkretnie wentylacji, której często w starych budynkach w ogóle nie ma, a jeżeli już jest, to nieczyszczona. W kanałach wentylacyjnych również mogą się tworzyć różnego typu nieprzyjemne zapachy, które będą miały na nasze życie destrukcyjny wpływ.

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem w mieszkaniu?

kobieta we wnętrzuW pierwszej kolejności musisz zidentyfikować co niemiło pachnie i zastosować adekwatne do sytuacji sposoby. Na wilgoć i wynikający z tego nieprzyjemny zapach pleśniowy dobry jest pochłaniacz zapachu, dodatkowo aby zmniejszyć intensywność ponownego pojawiania się zapachu można użyć pochłaniaczy wilgoci. Dodatkowo dobrze jest spryskać miejsce na ścianie bądź suficie gdzie pojawia się owy zaciek środkiem bakteriobójczym lub grzybobójczym. Ale uważaj! Spryskując ścianę załóż na twarz maseczkę ochronną, nie rób tego kiedy nie masz żadnej ochrony, albowiem tego typu preparaty są silnie uczulające, szczególnie dla osób z problemami płucnymi i astmatyków. Wykonuj prace z głową, a będziesz bezpieczny. Możesz też użyć środków naturalnych znanych z właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych jak choćby cytryny. Niestety nie zawsze można ją zaaplikować na ścianę bez konsekwencji powstania punktowych plam, kwestia czym ściana została pomalowana, ale to temat na inny artykuł.

Możesz również zamaskować nieprzyjemny zapach przy użyciu klasycznych wkładów zapachowych lub w pokoju postawić rośliny wydzielające przyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że każdy zapach również i ten roślinny wpływa pozytywnie bądź negatywnie na Twoje zdrowie. Przed zdecydowaniem się na ten krok, koniecznie zapoznaj się z informacjami dostępnymi w sieci, w celu wybrania idealnego rozwiązania z korzyścią dla Twojego zdrowia!

Tym tematem będziemy zajmowali się w szerszym zakresie w kolejnych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *