Z upływem czasu taka kolej rzeczy, że w życiu człowieka wszystko się zmienia i nie jest to tylko wiek, który wzrasta z upływem lat. Proces starzenia się organizmu związany jest ze zmianami jakie zachodzą w organizmie poszczególnej osoby ale i jego nawykami, sprawnością a przede wszystkim z jego codziennym funkcjonowaniem.

Jeśli osoba starsza jest ciągle sprawna, to z pewnością świetny powód do radości!

Niemniej jednak większość przypadków dotyczących osób starszych przechodzą standardowy proces starzenia się co wiążę się, ze spowolnionymi ruchami, mniejszą koordynacją ruchową, gorsza sprawnością w życiu codziennym. Na zmiany neurologiczne nie ma rady, jest to adekwatne i zgodne z upływem czasu oraz przejściem jeszcze do niedawna dojrzałego mężczyzny, kobiety w stan zwany seniorem, seniorką. Zamiast jednak narzekać na swój stan jako seniora bądź narzekać na mniej sprawną babcię warto udzielić jej pomocy dostosowując jej życie do zmian jakie zaszły w jej organizmie.

Podstawową niezbędną zmianą jest mieszkanie właśnie osoby starszej, które dotychczas zapewne było dopasowane do potrzeb osoby sprawnej fizycznie. Wymaga ono zatem z pewnością licznych udogodnień oraz poprawek aby osoba starsza mogła czuć się we własnym domu bezpiecznie, komfortowo oraz bez problemowo się w nim poruszać.

W zależności od dotychczas zamieszkiwanego mieszkania czasem należy zrobić w nim gruntowny remont a bywa że wystarczy trochę przemeblowania oraz zmiany kilku aranżacji aby udoskonalić  mieszkanie seniora. Nie powiedziane jest bowiem, że senior nie może w starszym wieku być samodzielny zwłaszcza w swoim domu. Wprost przeciwnie jest to jak najbardziej możliwe!

Jedną z podstawowych wskazówek dotyczących zmian w mieszkaniu jest usunięcie wysokich progów, podestów, schodków, które być może kiedyś nie sprawiały problemy w codziennym mieszkaniu natomiast dziś dla seniora będą udręką – stąd należy je usunąć, zastępując płaską i z pewnością nieśliską podłogą, to bardzo ważne aby zapobiec zbędnym poślizgnięciom, upadkom, potknięciom.

Kolejnym ważnym elementem jest stabilność, która dotyczy wszelkich półek,szaf, regałów które jeślim dotychczas nie były muszą zostać przymocowane dość solidnie do ścian, ze względu iż seniorzy mają to do siebie że lubią się opierać o meble, które ich otaczają dlatego warto zapobiec katastrofie. Wymiana wszelkich stołów z ostrymi rogami, bądź innych powierzchni służących jako powierzchnie warto wymienić na półokrągłe bądź takie aby nie posiadały ostrych kantów, które mogą narazić na niebezpieczeństwo seniora.

Łazienka

Skupiając się na łazience warto umożliwić seniorowi swobodne korzystanie z akcesoriów łazienkowych służących do codziennej toalety – kosmetyki, przedmioty do mycia powinny znajdować się na poziomie adekwatnym do wysokości seniora aby bez problemu mógł je dostać. Ważne jest również aby w łazience występowała odpowiednia przestrzeń umożliwiająca seniorowi swobodne poruszanie się, warto zatem pozbyć się zbędnych przedmiotów zyskując tym samym więcej miejsca.

Salon

Salon to miejsce wypoczynku, relaksu dla człowieka – warto zatroszczyć się aby i senior miał w tym pomieszczeniu odpowiednie umeblowanie zgodne z jego poruszaniem. Wymagana jest z pewnością wymiana kanapy bądź fotela lub nabycie takiego przedmiotu do siedzenia, który będzie posiadał siedzisko o niezbyt miękkie oraz głęboko osadzone, umożliwiające bezproblemowe wstawanie z wygodnego siedzenia. Korzystnym elementem dla seniora są siedziska wyposażone w zagłówki bądź podłokietniki, które dodatkowo posiadają regulację pozwalającą na odpowiednie wyprofilowanie dla poszczególnego seniora.

odpoczynek seniora

Sypialnia

Sypialnia to równie ważne miejsce znajdujące się w mieszkaniu seniora, które aby spełniało swoją rolę musi być wyposażone w łóżko przeznaczone dla seniora wysokości najlepiej nie przekraczającej wysokość kolan a także twardy materac, który umożliwi bezproblemowe wstawanie z łóżka. Ważnym dodatkiem będą poręcze przymocowane do łóżka, które usprawnią podniesienie się seniora.

Kuchnia

seniorka kucharzyKuchnia podobnie jak łazienka wymaga dopasowania mebli oraz urządzeń w niej znajdujących się do odpowiedniej wysokości dla starszej osoby, która bez trudu będzie mogła dostać oraz sięgnąć po wybraną rzecz. Im więcej przestrzeni tym lepiej! – warto dlatego zrezygnować z zagracania zbędnymi przedmiotami wnętrza kuchni, dobrze jest gdy pod blatem znajduje się miejsce na krzesełko, umożliwiające odpoczynek seniorowi w chwilach zmęczenia podczas np. gotowania obiadu. Usunięcie kanciastych mebli na rzecz półkolistych, zakończonych bezpiecznymi krawędziami będzie również wskazanym krokiem.

Skupiając się natomiast na sprzętach wykorzystywanych w kuchni takich jak kuchenka, piekarnik, mikrofala, warto wybrać takiego rodzaju wyposażenie aby było proste oraz czytelne w obsłudze, z wiekiem zatem proste czynności zaczynają sprawiać dużo trudności- nie dokładajmy zatem seniorom dodatkowych problemów. Dobrze jest gdy sprzęty te wyposażone są w opcje samodzielnego wyłączenia po określonym czasie użytkowania przez seniorów tak aby nie narazić w razie zapomnienia ich na niebezpieczeństwo.

Jak widać zagrożeń i niebezpieczeństw w życiu człowieka a zwłaszcza w podeszłym wieku nie brakuje, z tego względu dobrze jest uchronić go przed możliwymi do przewidzenia zagrożeniami zapewniając mu spokojne oraz komfortowe mieszkanie, w którym będzie mógł swobodnie mieszkać.

minibar w domu Previous post Wybieramy modny barek salonowy
domowe oszczędności Next post Jak podreperować domowy budżet w 2021 roku – przepisy na skuteczne oszczędzanie