Z ciepłej południowo-wschodniej Francji pochodzą okna w stylu prowansalskim, gdzie elegancja łączy się z silnym akcentem na detale.

Czym są okna prowansalskie?

Prowansja położona jest między łagodnym wybrzeżem Morza Śródziemnego a pogórzem alpejskim. Delikatną aurę ocieplonej słońcem prowansalskiej wioski w niezwykły sposób oddają okna, zaprojektowane w stylu odpowiadającej kolorystyce. Charakterystyczną cechą tego stylu są:

  • pastelowe odcienie zasłon – mleczny, kremowy, beżowy, bladoniebieski, oliwkowy, jasnoróżowy, lawendowy, wszystkie odcienie żółci i bieli;
  • teksturowane tkaniny z ornamentami roślinnymi i kwiatowymi;
  • dodatki z ozdobnymi detalami – suszone kwiaty, muszle.

Aranżacja wnętrz w stylu prowansalskim przewiduje też:

  • dywaniki, gobeliny, serwetki z naturalnych tekstyliów;
  • żyrandole z kutego żelaza, świeczniki, ramy luster;
  • tynk zamiast tapety w dekoracji ścian.

Kiedy zastosować okna w stylu prowansalskim?

Każdy z nas ma swój własny charakter i preferencje. Niektórzy dążą do wyważonego i naturalnego życia w harmonii z otaczającą rzeczywistością. Inni nie mogą przeżyć dnia bez kipiących namiętności i żywych kolorów we wnętrzu. Dekoracja okien i wnętrza mieszkania w stylu prowansalskim najlepiej pasuje do osób, które szukają spokojnej i łagodnej aranżacji. Okna i zasłony z charakterystycznym wzorem i ornamentem Prowansji pozwalają stworzyć atmosferę przytulnego domu. Urządzanie okna i domu w tym stylu będzie wymagało przestrzegania jednej niezmiennej zasady: wszystkie jego elementy muszą być oznaczone pewnym „stemplem czasu”. Charakterystyczne dla Prowansji są jasne podłogi, najczęściej wykonane z naturalnych materiałów (drewno, kamień, płytki), postarzane białe meble, mnóstwo świeżych kwiatów i porcelanowe figurki.

obok starego pięknego budynku

Wybór tkaniny na draperię okienną

Zasłony w stylu prowansalskim muszą koniecznie odzwierciedlać naturalne kolory i motywy. Wybierając tkaninę, należy preferować te z motywami florystycznymi i ornamentami roślinnymi: małe lub duże obrazy róż, stokrotek, maków, chabrów, lawendy lub innych roślin łąkowych. Do uszycia pięknej dekoracji do otworów okiennych priorytetem powinny być rodzaje tkanin wykonanych z naturalnych materiałów. Różne rodzaje tkanin zaskakują różnorodnością faktur, struktur i kolorów, które dają możliwość stworzenia niepowtarzalnego produktu o indywidualnym kroju i designie. Szycie takich zasłon należy zamawiać u profesjonalnych stylistów lub kupić gotowe modele w specjalistycznych sklepach internetowych. Cena usług specjalistycznych może przewyższać koszt tkaniny, ale w ten sposób można kupić piękny produkt tekstylny, który idealnie wpisuje się w ogólną koncepcję francuskiego wzornictwa.

Prowansalskie wnętrze nie toleruje pretensjonalności i przepychu, dlatego zasłony powinny mieć prosty krój. Dozwolone jest udekorowanie okien kompozycją o harmonijnym kolorze i fakturze, składającą się z zasłon. W procesie można ozdobić zasłony lub tiul haftem, falbanami z koronki szydełkowanej, frędzlami czy pięknymi spinaczami do bielizny w postaci biedronek, motyli, ptaków czy kwiatów.

seniorka Previous post Mieszkanie dla seniora – wnętrza wygodne dla osób starszych
domowe oszczędności Next post Jak podreperować domowy budżet w 2021 roku – przepisy na skuteczne oszczędzanie